Çocuklar İçin Oyunlar

6 Yaşındaki Video Oyuncuları
Kimse, çocukların bilgisayar oyunu oynamaya başlama yaşlarının gün geçtikçe düştüğünü duyunca şaşırmasın. Disney.com’a girip annesinin dizinde bilgisayar oyunu oynayanların yanı sıra, bir de 6 yaşında ciddi bilgisayar oyunları oynayan çocuklar var.

Çocukların bilgisayar oyunu alışkanlıkları ile ilgili yapılan bir anketin sonucu şu: “Daha büyük çocuklar hala bilgisayar başında çok zaman harcasalar da, en ilginç gelişmeler 2-5 ve 6-8 yaş arası çocukların bilgisayar başında geçirdikleri zamanla ilgili. Birinci, ikinci ve üçüncü sınıfa giden çocuklar, oyunlara harcadıkları zamanı, %75 oranında arttırmışlar - ki bu haftada ortalama 3 saat.”

Ciddi oyunculara dönüşen çocuklar
Çocuklar 6-8 yaşlarına geldiklerinde, artık daha ciddi oyunculara dönüşüyorlar. Bu çocukların oyunlara harcadıkları zaman artıyor ve daha dramatiği artık çocuk oyunları oynamaktansa konsol oyunları tercih ediyorlar. Anita Frazier adında bir analist, “Bu yaş, geleceğin oyun müptelalarını yakalamak için en uygun zaman gibi görünüyor.” diyor.

Bu araştırmanın bir sonucu da, 2-17 yaş arasındaki çocukların yaklaşık 1/3’ünün geçen yıla oranla video oyunlarına daha çok zaman ayırdığını gösteriyor. Bu çocukların yarısı hafif kullanıcılar olarak tanımlanıyor ve haftada 5 ya da daha az zamanı oyuna harcıyorlar. Kalan çocuklar ise orta, ağır ya da süper olarak değerlendiriliyor. Süper kategorisindekiler haftada 16 ya da daha fazla saat oyun oynuyorlar.

”Kişisel bilgisayarlar, %58’lik bir oranla, 2-17 yaş arası çocukların en çok tercih ettikleri oyun kaynağı. Kişisel bilgisayarların daha erişilebilir olmasının yanı sıra, internetten oyun oynamak bir konsol ya da taşınabilir platform ile oyun oynamaktan daha ucuza geliyor.”

Bundan kim çıkar sağlıyor?
Programcılar daha genç yaştaki çocuklar için de oyun ürettiklerinden, onlar da bu durumdan karlı çıkıyorlar. Bu, oyun endüstrisi için oldukça iyi bir şey. Çocuklar artık oyunlar konusunda daha erken yaşta daha bilgili hale geliyorlar ve 6-8 yaş arasına hitap eden oyunların sayısı gün geçtikçe artıyor. Ubisoft’un “Imagine” ve “Petz” gibi oyunları, çocuklar için oldukça uygun. Çünkü bu oyunlar çocuklara taşınabilir ve konsol sistemleri tanıtmanın yanı sıra, onları eğlendiriyor hatta sosyal ve entelektüel olarak onları geliştiriyor.

Çocukların oyunlara daha çok zaman ayırmaları oyun yayıncılarını ve pazarlamacıları sevindirirken, bu durum bazı endişelere de sebep oluyor.

”Ebeveynler, 30 yıl önce oldukları gibi sorumlu ve endişeliler. Çocukların bilgisayar oynamaya başlama yaşlarının bu kadar düşüşü, pazarlama mesajlarına karşılık vermeleri ile alakalı. Reklamlar ve çocuk obezitesi arasındaki ilişki, uzun süredir tartışılan bir konu. Video oyunu pazarlaması ile ilgili en büyük problem, araştırma ve sonuçların eksikliği.” diyor Commercial Alert’den Robert Weissman.

Pazarlama Mesajları
“Reklam verenler ve pazarlamacılar, her tür demografik özelliğe uygun video oyunlarını birer hedef olarak görüyorlar. Ve çocuklara bilinçli, özel ve tekrarlı mesajlar sunmaktan çekinmiyorlar. Ebeveynlerinin bundan haberi bile olmuyor.” diyor Weissman.

Bu bazı pazarlamacılar için doğru olabilir fakat oyunlara reklam ekleyen Double Fusion gibi reklam dağıtım şirketleri şu ana kadar çocuklardan uzak durmayı tercih ettiler.

”Biz daha olgunlaşmamış bir endüstriyiz. Şu an açık bir şekilde tanımlanamayan bir alanda çalışmak için doğru zaman değil” diyor Double Fusion’dan Julie Shumaker. Biz 14 yaş altında bir kişinin IP adresine reklam göndermeyiz. Ya da sigara ve yetişkin eğlence ürünü reklamları sunmayız” diyor.

Riley de, 15 yaşından küçük çocuklar için, video oyunu alınmasını ve oynanmasını kontrol edecek kişilerin, ebeveynler olduğunu söylüyor.

Riley; ”Oyunları çocuklarına alıp almama kararı ebeveynlerindir. Yani oyunların sadece çocuklara değil, onların ebeveynlerine de pazarlanması gerek. Örneğin; çocuğuna oyun almak isteyen bir anne ya da babaya, oyunun eğitim ve yaratıcılık adına, çocuğa neler kattığını anlatmak gerek. ” diyor.

Bitki Gübreleme

PBSPAN style=FONT-SIZE: 10pt; COLOR: black; FONT-FAMILY: VerdanaBitkili Tanklarda Gübre/SPAN/BSPAN style=COLOR: black; FONT-FAMILY: Verdana?: PREFIX = O /O:P/O:P/SPAN/P P!--if gte vml 1v:shape id=_x0000_t75 coordsize...

Çocuklar İçin Oyunlar

P align=justifystrong6 Yaşındaki Video Oyuncuları/strong BRKimse, çocukların bilgisayar oyunu oynamaya başlama yaşlarının gün geçtikçe düştüğünü duyunca şaşırmasın. Disney.com’a girip annesinin dizinde bilgisayar oyunu oynayanların yanı sıra,...

Cal Of Duyt 4

P align=leftBCall of Duty/B serisinin yaratıcısı Infinity Ward, korkunç savaş atmosferini bir kez daha yaşatıyor. Ancak bu sefer tamamen farklı bir formatta. BCall of Duty 4: Modern Warfare/B, serinin önceki oyunlarının aksine, İkinci Dünya...

Bitkilerde Besin Eksikliği Belirtileri

P align=justify Arkadaşlar size gerek bu siteden gerekse başka yerlerden topladığım bilgileri burada sunacağım. Hem toplu olarak bir yerde bulunması açısından hemde kolay ulaşım açısından iyi olacağını düşünüyorum.BRBR TABLE style=WIDTH...

Crysis

P align=justifystrongFarCry/strong'in yaratıcısı, üç Türk'ün sahibi olduğu Crytek tarafından hazırlanan BCrysis/B, oyunculara büyük NOBRSPAN id=zHighlighted_218 style=FONT-WEIGHT: bold; COLOR: rgb255,0,0; LINE-HEIGHT: 1.7; BORDER-BOTTOM...